INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Marian Śniechowski      Jan Śniechowski, wizerunek na podstawie fotografii (TŚ).

Jan Marian Śniechowski  

 
 
1853-12-08 - 1922-04-25
Biogram został opublikowany w LI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2016-2017.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Śniechowski Jan Marian (1853—1922), inżynier, chemik kolorysta, przedsiębiorca.

Ur. 8 XII w Płocku, był synem Ludwika, patrona tryb. cywilnego gub. płockiej, i Ludwiki z Rokickich. Miał siostry: Aleksę Marię (ur. 1856), Walerię Marię (ur. 1861), Stanisławę (ur. 1861) i Józefę Anielę (ur. 1862).

Ś. ukończył gimnazjum w Płocku, a następnie studiował w École des Ponts et Chaussés w Paryżu, gdzie otrzymał dyplom inżyniera. W Paryżu należał do polskiego Tow. Nauk Ścisłych i na jego posiedzeniu 4 XI 1876 wygłosił odczyt Teoria mechaniczna ciepła („Pam. Tow. Nauk Ścisłych w Paryżu” T. 9: 1877). Po powrocie do kraju prowadził na torfowiskach pod Mińskiem (Maz.) doświadczenia nad otrzymywaniem amoniaku z torfu i wyprodukował konkurencyjny wobec węgla surowiec opałowy (tzw. antraks); z powodu nieopłacalności przedsięwzięcia zaniechał jednak jego produkcji. Od r. 1886 pracował w Łodzi, w sekretariacie oddziału Tow. Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu. Przez pewien czas był jednym z udziałowców farbiarni przędzy wełnianej i zapewne z tego powodu często jeździł do Niemiec; zapoznał się tam z nowatorską produkcją barwników syntetycznych. Mimo braku wykształcenia chemicznego, zaczął w swym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Pańskiej (obecnie ul. L. Żeligowskiego) wytwarzać jako jeden z pierwszych w kraju barwniki syntetyczne, wyżymając je z braku pras filtracyjnych w prześcieradłach. W r. 1889 założył z Józefem Rosenblattem firmę «Józef Rosenblatt i Spółka», z siedzibą przy ul. Benedykta 88 (obecnie ul. 6 sierpnia), która na bazie niemieckich półfabrykatów produkowała ok. 5 kg barwników dziennie i zatrudniała kilku robotników. Po wyposażeniu w r.n. wytwórni w odpowiednią ilość kadzi, pomp, pras i młynków napędzanych maszyną parową, produkcja wzrosła do 100 kg barwników dziennie; w l. 1892—3 pracowało w zakładzie ok. trzydziestu robotników (wg E. Trepki dziesięciu). Produkowano ponso kwasowe do farbowania wełny oraz barwniki bezpośrednie: czerwień, kongo, chryzaminę, bordo i błękit krezotynowy. W r. 1894, prawdopodobnie w rezultacie przejściowego załamania koniunktury w łódzkim przemyśle włókienniczym oraz nieporozumień między wspólnikami, wytwórnia została zlikwidowana. Po podziale majątku Ś. otrzymał część aparatury, w tym osiem kadzi drewnianych (tzw. kufy), po dwie prasy i pompy, suszarkę i młynek (demintegrator), natomiast Rosenblatt zamienił zakład w zwykłą farbiarnię.

W r. 1894 przeniósł się Ś. do Zgierza, gdzie z Ignacym Hordliczką zawiązał spółkę «Śniechowski i Hordliczka — Fabryka Barwników w Zgierzu». Produkcję rozpoczęli jesienią t.r. w wydzierżawionej szopie przy ul. Zegrzańskiej 6 (obecnie ul. Dąbrowskiego), zatrudniając dziesięciu pracowników. W r. 1900 w asortymencie fabryki było już dwadzieścia barwników bezpośrednich, a z czasem wprowadzono barwniki kwasowe; ogółem produkowano tam kilka ton barwników rocznie. Ś. w r. 1904 pozyskał do współpracy Władysława Flaczyńskiego, który w r.n. opracował sposób wytwarzania cennego kwasowego barwnika na wełnę, tzw. Czerń Boruta A. Po przeprowadzeniu w r. 1906 modernizacji fabryki (zakupiono nową aparaturę i wyposażenie techniczne oraz powiększono załogę do pięćdziesięciu pracowników) Ś. wprowadził swoje wyroby do łódzkich farbiarni, wypierając używane dotąd barwniki niemieckie. Zakład Ś-ego, znajdujący się w centrum miasta, budził jednak protesty mieszkańców, skarżących się na wydobywające się trujące chemikalia, i ostatecznie w r. 1910 został zamknięty.

Już w r. 1907 Ś. i Hordliczka nabyli na obrzeżach Zgierza, w okolicach ulic Leśnej (obecnie Śniechowskiego) i Polnej, nieużytki o powierzchni 40 ha. W r.n. wybudowali tam nową fabrykę, dokąd przenieśli urządzenia do produkcji barwników azotowych i w której zainstalowali urządzenia do produkcji barwników siarkowych oraz pierwszych półproduktów (kwasu sulfanilowego oraz dwunitrofenolu), uniezależniając się od dostaw z zagranicy. W celu pozyskania kapitału Ś. w r. 1909 zawiązał Tow. Akcyjne Fabryki Barwników Anilinowych i Przetworów Chemicznych w Zgierzu (przekształcone w r. 1910 w Tow. Akcyjne Fabryki Barwników i Przetworów Chemicznych) i został członkiem jego zarządu. W r. 1910 wszedł także do zarządu, powstałej przy udziale Józefa Słaboszewicza, pierwszej w Polsce wytwórni kwasu siarkowego i oleum «Tow. Komandytowe — Hordliczka, Słaboszewicz i Spółka Sulfa» (w r. 1912 o kapitale 500 tys. rb.). W obu towarzystwach pozostawał akcjonariuszem większościowym (51% udziałów). W l. 1910—14 fabryka Ś-ego i Hordliczki produkowała przeciętnie 700 ton barwników rocznie, konkurując z powodzeniem z fabrykami niemieckimi; od 25% do 30% produkcji wysyłano do Rosji, gdzie firma miała swe przedstawicielstwo. W zakładzie zorganizowano laboratorium chemiczne i farbiarnię kontrolną. W l. 1913—14 zatrudniano ok. 150 robotników oraz dziewięciu chemików, m.in. Stefana Czarneckiego, Oskara Gerlicza, Mieczysława Królikowskiego, Edmunda Lasockiego, Jana Rucińskiego i Władysława Stefanowskiego. W czasie pierwszej wojny światowej (18—19 XI 1914) zakład został spalony przez armię niemiecką, a część jego instalacji do kwasu siarkowego oraz kontakty platynowe wywieziono do Niemiec. Ś. z większością zatrudnionych chemików wyjechał do Rosji i pod kierunkiem Józefa Szczęsnego Turskiego pracował w nowo otwartej fabryce barwników «Russko-Kraska» w Moskwie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wrócił Ś. w poł. r. 1919 do Zgierza i podjął z Hordliczką starania o odbudowę fabryki. Dn. 1 IV 1920 zawiązał, m.in. z łódzkimi fabrykantami Karolem W. Scheiblerem, Henrykiem Grohmanem i Stanisławem Lipkowskim, spółkę «Przemysł Chemiczny w Polsce — Spółka Akcyjna Boruta» (z siedzibą w Warszawie) i został członkiem jej Rady Nadzorczej. Pierwsze barwniki zaczęto wytwarzać w lipcu t.r. Ś. zamieszkał w tym czasie w Grudziądzu. Zmarł tam 25 IV 1922, został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 164 rząd 4).

W małżeństwie z Zofią z Gąsiorowskich (zm. 1947) Ś. dzieci nie miał.

Ś. był prawdopodobnie pierwowzorem postaci Karola Borowieckiego w powieści „Ziemia obiecana” (W. 1899) Władysława Reymonta. Imieniem Ś-ego nazwano ulicę w Zgierzu.

 

Kwitek J., Lijewski T., Leksykon miast polskich, W. 1998; Mikołajczyk S., Wybitni Zgierzanie z urodzenia i wyboru, Zgierz 1998; — Budzisz T., Barwnikarstwo w Polsce, Ł. 2006; Folkierski W., Towarzystwo Nauk Ścisłych w Paryżu. Jego początki i rozwój, „Prace Mat.-Fizyczne” T. 6: 1895 s. 172; Trepka E., Historia kolorystyki, W. 1960; Pytlas S., Łódzka burżuazja przemysłowa w 1864—1914, Ł. 1994; Wkład Polaków do kultury świata, L. 1976; — „Gaz. Przem.-Rzem.” R. 7: 1878 nr 14 s. 54—5, nr 15 s. 58—9; „Chemik Pol.” R. 4: 1904 nr 14 s. 278, R. 5: 1905 nr 41; „Polska Gosp.” 1923 s. 959 (nekrolog); — AP w Płocku: Akt ur. Ś-ego oraz sióstr; — Informacje Joanny Lewickiej z P.

 

Agata Barzycka-Paździor

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.